پايگاه خبري تحليلي
مرجع اخبار فارسي


حسين بعثتي متخصص فني خودرو در تشريح راهكار‌هاي موءثر در كاهش و در دست گرفتن مصرف بنزين اظهار كرد: يكي از مولفه‌هاي بسيار تعيين كننده در كاهش يا اين كه افزايش مصرف بنزين به اندازه سرعت ماشين معطوف مي گردد و به واقع در رخ رعايت سرعت اصولي مي‌توان تا حدود بسياري مصرف بنزين را كاهش داد .

مرجع اخبار رسمي

وي افزود: بطور مثال در حالتي كه خودرويي با سرعت ۸۰ كيلومتر در ساعت حركت كند، مقدار مصرف آن در مقايسه با سرعت ۱۱۰ تا ۱۲۰ كيلومتر در ساعت به اندازه قابل توجهي كمتر مي‌شود و با اين سرعت (۸۰ كيلومتر)، راننده قدرتمند خواهد بود ۲۰ كيلومتر بيشتر، ارتفاع فاصله جاده‌اي را طي نمايد .

اين كارشناس فني اتومبيل گفت: اين عادت به اشتباه در بعضا از افكار و ذهن ها همگاني جا افتاده كه خودروي سرد، پيش از تكان مي‌بايد چند دقيقه درجا كار كند كه به واقع اين ذهنيت اشتباه مي باشد و در خودرو‌هاي قديمي، اندازه كاركرد درجاي ماشين پيش از حركت، نهايتا تا يك دقيقه كافي مي باشد و در خودرو‌هاي جديد، اساسا كاركرد درجاي ماشين نياز نميباشد و آنچه كه بايد رعايت شود معطوف به اين امر مي‌شود كه در دقايق ابتدايي نبايد اتومبيل با سرعت بالا حركت نمايد .

وي افزود: تغييرات ناگهاني سرعت خودرو، يك عدد ديگر از موردها اثر گذار در افزايش ضريب مصرف بنزين به شمار مي‌رود و رانندگان مي‌بايد چه بسا المقدور از حركت‌هاي ناگهاني اين چنيني اجتناب كنند .

كارشناس فني اتومبيل تصريح كرد: تنظيم باد چرخ‌ها يكي ديگر از مواقعي هست كه در بهينه سازي مصرف بنزين، نقش موثري ايفاء مي‌كند و در دست گرفتن باد چرخ‌ها بصورت مقطعي و در بازه‌هاي وقتي ميان مدت، حساس اضطراري به شمار مي رود .

او افزود: ترمز‌هاي ناگهاني و به تبع آن شتاب‌هاي ناگهاني، يكي ديگر از مولفه‌هاي تاثيرگذار در تشديد مصرف بنزين محسوب مي‌شود، بطور نمونه پيش از رسيدن به سرعت گير (در ارتباط با محور‌هايي كه راننده خودرو به مسير آشنا است) مي‌بايد جنبش اتومبيل بصورتي برنامه ريزي شود كه سرعت ماشين بصورت آهسته و تدريجي كاهش پيدا نمايد و به واقع رعايت همين نكات و موردها به ظواهر پيش پا افتاده، نقش قابل توجهي در كنترل مصرف بنزين خواهد داشت .

بعثتي در ادامه ابلاغ كرد: حتي المقدور از زير آوردن شيشه‌هاي اتومبيل در هنگام حركت اتومبيل اجتناب شود، زيرا اين دستور و يا قرار دادن بار و اثاثيه بر روي باربند در مسافت‌هاي طولاني، مقاومت خودرو در برابر باد را افزايش مي‌دهد و رهايي از اين فشار، با فشار هر چه اكثر به موتور خودرو و به تبع آن مصرف فزاينده‌تر بنزين همپا خواهد بود .

اين كارشناس فني خودرو در ادامه گفت: اعتنا در تحت بودن ترمز دستي در هنگام حركت، يك عدد ديگر از مواقعي ميباشد كه در صورت عدم رعايت آن، مصرف بنزين به ميزان قابل توجهي ارتقا مي‌يابد، زيرا چرخ‌هاي اتومبيل در صورت بالا بودن ترمز دستي درگير مي باشد و به تبع، در اين شرايط، فشار هر چه عمده به موتور وارد ميشود و به تبع آن، بنزين هر چه بيشتري براي جنبش اتومبيل سوخت خواهد شد .

وي افزود: عدم گازدادن غير حتمي در مسافت‌هاي سربالايي، به كار گيري از لاستيك‌هاي راديال براي اصطحكاك كمتر ميان تاير و جاده و در اختيار گرفتن و محاسبه ترمز‌هاي خودرو بصورت دوره‌اي از ديگر دست اندركاران موثر در در اختيار گرفتن مصرف بنزين به شمار مي رود .

بعثتي گفت:كنترل كاركرد درست موتور ماشين و تهيه موتور از ديگر مواقعي هست كه نقش دوچندان زياد گزينش كننده‌اي در مصرف استاندارد و متعارف بنزين ايفاء مينمايد و مي‌بايد اين فرمان از سوي مالكان ماشين بصورتي منظم و دقيق پيگيري شود .

از
مصرف اصولي بنزين تا كاهش هزينه خانوار‌ها
فارغ از مزايايي همچون كنترل آلايندگي هوا (با كاهش مصرف بنزين)، كمك به اقتصاد كشور در مرحله كلان، از نمونه موارد ديگري است كه با مصرف با صرفه اين فرآورده استراتژيك درميان برهه زماني و بلند بازه زماني حاصل خواهد شد .

از ديگر سو مصرف در اختيار گرفتن شده بنزين، نقش بسزايي در كاهش هزينه خانوار‌ها ايفاء مي‌كند و به واقع رئيس مصرف بنزين در تسهيل رئيس هزينه‌هاي اقتصادي خانوار‌ها، تاثير گذار خواهد بود .

اميد آن مي‌رود با فرهنگ سازي، اطلاع رساني و دور انديشي بخشيِ عمومي و فراگير، مقدار مصرف بنزين در مملكت با كاهش هر چه بيشتري همپا شود كه صد رد صد به وقوع پيوستن اين امر، در سطحي فراگير، در تامين شايسته‌تر منافع اقتصادي كشور، موءثر خواهد بود .

امتیاز:
بازدید: 4
برچسب:
:
[ 1397/11/8  ] [ ۰۹ ] [ paeishgar ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب