پايگاه خبري تحليلي
مرجع اخبار فارسي

قطع همكاري ايران با اروپا در حوزه مبارزه با ترانزيت مواد مخدر و مهاجران

اخبار بين الملل پايشگر- روابط اين روزهاي ايران و اتحاديه اروپا همچون روزهاي سرد و خشك دي ماه با وقوع برخي از تحولات رو به سردي گراييده و با توجه به فراز و نشيب‌هاي صورت گرفته و فشار عنصر سومي همچون آمريكا در حال حاضر خبري از گرمي و يا رفع برخي از چالش‌هاي به وجود آمده نيست.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي پايشگر ، بعد از انعقاد برجام بين ايران و كشورهاي ۱+۵ همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد، روابط ايران و اتحاديه اروپا گرمي بيشتري نسبت به قبل پيدا كرد ، چنان كه شاهد سفر چندين باره خانم فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به ايران بوديم و هر روز خبري از سفر مقامات عالي رتبه كشورهاي اروپايي به همراه تجار اين كشورها به تهران در رسانه‌هاي ايران و جهان براي گسترش تعاملات و همكاري ها منتشر مي‌شد.

در چارچوب تلاش‌هاي دو طرف براي ارتقاي اين روابط ، ايران و اتحاديه اروپا تصميم گرفتند كه گفت‌وگوهاي سياسي سطح بالا بين دوطرف را بار ديگر از سر بگيرند چنان كه اين گفت‌وگوها تاكنون چندين دور، هر شش ماه يك بار به ميزباني تهران يا بروكسل در سه سال اخير برگزار شده است. بعد از خروج آمريكا از برجام نيز ايران بنا به درخواست اروپايي‌ها به همراه چين و روسيه و تاكيد آنها مبني بر اين كه با تهيه ساز و كاري منافع ايران از برجام را تامين مي‌كنند، به اين قرارداد بين‌المللي متعهد ماند و به تعهدات خود عمل كرد. در حالي كه ايران از ارديبهشت ماه سال جاري منتظر است كه در برابر تحريم‌هاي يك جانبه آمريكا راهكار مالي اتحاديه اروپا يا SPV عملياتي يا اجرايي شود و اروپايي‌ها به وعده‌هاي خود در اين زمينه عمل كنند، شاهد اين بوده‌ايم كه مقامات اروپايي بارها علي‌رغم اين كه بعضا زمان‌هايي را نيز براي تحقق اين روند مشخص كرده بودند، هنوز به صورت عملي و عيني اقدامي را در اين مورد انجام نداده‌اند چنان كه هنوز افق روشني در اين زمينه مشاهده نمي شود .

با توجه به گله‌مندي ايران از اتحاديه اروپا به خاطر بدعهدي آنها در اجراي تعهدات‌شان به نظر مي‌رسد كه طي دو الي سه ماه پاياني سال ۲۰۱۸ و ژانويه ۲۰۱۹ برخي از كشورهاي اروپايي به صورت هماهنگ جهت فرار از پاسخگويي به خاطر بدعهدي‌شان با طرح برخي از مسائل حاشيه‌اي و همچنين فشار كشوري همچون آمريكا تلاش كرده‌اند كه روابط ايران و اتحاديه اروپا را با چالش‌هايي روبرو كنند به نحوي كه توجه افكار عمومي را از بد عهدي اروپايي‌ها در اجراي تعهدات‌شان دور كنند .

در همين چارچوب مي‌توان به ادعاهاي اخير فرانسه، دانمارك و هلند در ارتباط با اقدام ايران جهت انجام عمليات تروريستي در اين كشور و سوء قصد به شهروندان اين سه كشور اشاره كرد. موضوعي كه با واكنش مقامات وزارت امور خارجه ايران مواجه شد، چنان كه محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه در توييتي با اشاره به اين ادعاها، نوشت : فرانسه، هلند و دانمارك در حالي اين ادعاها را مطرح مي‌كنند كه اين كشورها سال‌ها است محل اسكان گروه‌هاي تروريستي هستند كه دست‌شان به خون صدها نفر از ايرانيان آلوده است.

تحولات صورت گرفته در روابط ايران و برخي از كشورهاي اروپايي به موردي همچون بازداشت يك ديپلمات ايراني در آلمان اخراج تعدادي از ديپلمات هاي ايران از دانمارك، هلند و آلباني و اعمال تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه ايران محدود نمي‌شود و نمونه آخر اين اقدامات ضد ايراني را مي‌توان ، تصميم كشور لهستان براي برگزاري نشست ضد ايراني ورشو با همكاري آمريكا عنوان كرد .

در چارچوب همين تحولات، وزارت امور خارجه ايران در راستاي اجراي سياست‌هاي كلان كشور و حق انجام اقدام متقابل تلاش كرده با حفظ آرامش و بر اساس مصالح كشور اقداماتي را انجام دهد كه در اين زمينه مي‌توان به احضار برخي از ديپلمات‌هاي اروپايي به وزارت امور خارجه و پيگيري اين گونه اتهامات از طريق مجاري بين‌المللي اشاره كرد.

در همين چارچوب بر اساس برخي اخبار شنيده شده به نظر مي‌رسد كه دستگاه ديپلماسي ايران با هماهنگي با ساير دستگاه‌هاي تصميم‌ساز در كشور احتمالا در نوع همكاري‌هاي ايران با اتحاديه اروپا تجديد نظر كند. در حال‌ حاضر ايران و اتحاديه اروپا در حوزه‌هاي مختلف سياسي، امنيتي ، اقتصادي در موضوع مهاجران و مبارزه با ترانزيت مواد مخدر با يكديگر همكاري دارند و بر اساس اطلاع خبرنگار ايسنا، دستگاه ديپلماسي ايران تصميم دارد در فاز اول اجراي تصميم مورد اشاره ، همكاري‌هاي خود را با اين اتحاديه در حوزه مبارزه با ترانزيت مواد مخدر و مهاجران قطع كند و به اين نوع همكاري‌ها پايان دهد .

البته اگر چنين گمانه‌زني‌هايي درست باشد و ايران در اين مسير گام بردارد كه احتمال آغاز اين روند بسيار است، اين موضوع مي‌تواند به عنوان يك نقطه كليدي و اساسي در روابط دو طرف باشد. از يك طرف مي‌تواند آغازي براي دور شدن هر چه بيشتر ايران از اروپا باشد كه با اقدامات اساسي و تجديد نظر ايران در برخي سياست‌هاي قبلي خود نسبت به اروپا صورت خواهد پذيرفت و يا اين كه پايان بخش دوران سر در گمي اروپا باشد و دو طرف وارد فضاي بهتري نسبت به گذشته شوند.

در همين چارچوب توجه به اين موضوع بسيار مهم است كه مقامات ايراني بارها اعلام كرده‌اند كه صبر ايران هم مانند همه حد و مرزي دارد چراكه روابط در عرصه بين‌الملل يك مسير دو سويه است و دوران راه هاي يك طرفه در عصر اتوبان هاي مدرن بسر امده است و مقامات اروپايي در نوع برنامه‌ريزي خود در جريان تعامل با ايران قطعا بايد به اين اظهار نظر مقامات ايراني توجه داشته باشند.

 مرجع اخبار رسمي

 
 

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ دى ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۹:۳۱ ] [ پايشگر نيوز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب