پايگاه خبري تحليلي
مرجع اخبار فارسي

توهم مصيبت، غصه و درد در روزهاي در آغاز آغاز عمل دولت براي اين بود كه آقايان يك توده و تفريق بي آلايش را كه حاصل تقويم درست منابع و مصارف قانون هدفمندي يارانه‌ها بود، نمي‌دانستند .

مرجع اخبار رسمي

پايگاه خبري و تحليلي

گزارش مشرق، محمدكاظم انبارلويي در سرمقاله امروز خبرنامه رسالت نوشت:
يك عدد از چالش‌هاي با اهميت دولت يازدهم و دوازدهم قضيه پرداخت يارانه‌ها براساس قانون هدفمندي يارانه‌ها بوده، هست و خواهد بود .مدير دولت براي سرعت بخشيدن به توافق برجام يك روزي گفت؛ "خزانه خالي است" و به دشمن مجال داد، به فهرست مطالبات نامشروع خويش در مذاكرات بيفزايد، البته با همان خزانه خالي نزديك به ۶ سال مرزوبوم را سازمان مي نمايد و معين گرديده بانك هيچ وقت خالي نبوده ميباشد .

مديريت دولت و زعماي اقتصادي كنوني از قانون هدفمندي يارانه‌ها به تيتر يك انحراف در برنامه‌ريزي و بودجه‌بندي و بودجه‌ريزي در تخصيص منابع و مصارف مرزوبوم كلام گفته‌اند و اوايل عمل از مردمان خواستند اشخاصي كه نياز به يارانه ندارند، انصراف بدهند . لذا يك رفراندوم مالي برگزار كردند و مردم پاسخ دلخواه دولت را ندادند و بيش از ۷۵ ميليون نفر كماكان درخواست كننده اخذ يارانه بودند .

عمده
بخوانيد: راغفر:
تصميمات دولت نمي‌گذارد قيمت‌ها زير بيايد به
نام خصوصي‌سازي؛ به كام اشراف ۳۰
درصد افزايش ميزان دارايي براي موسسه دستيار مستعفي با آنكه مجلس تصويب كرد يارانه ثروتمندان حذف شود و دولت با خزانه اطلاعاتي كه داشت، مي‌توانست اين فعاليت را چهره دهد، ولي اين كار را نكرد و ثروتمندان به علاوه ۶ ميليون اهل ايران كه در بيرون از مرزو بوم زندگي مي‌كنند، همچنان يارانه‌بگير دولت مي باشند .

وزير وقت اقتصاد دو شنبه ۶ آبان ۹۲ همان روزهاي اوليه روي عمل آمدن دولت يازدهم گفت: "بايد ۴۲ هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت كنيم، ولي منابع حاصل از ارتقاء حامل‌هاي انرژي ۲۸ هزار ميليارد تومان است و دولت بدون چاره است مابه‌التفاوت مبلغ را بيرون از ضابطه هدفمندي يارانه‌ها تامين نمايد ."

جهانگيري معاون اول رئيس جمهور يك زماني از پرداخت يارانه‌ها به تيتر يك درد خاطره مي‌كرد و مي‌گفت: "يارانه‌ها از آن داستان‌هايي ميباشد كه وقتي مطرح مي‌كنيم، انسان غصه‌اش مي‌گيرد . به پيمان مشهور درد انسان جديد مي‌شود" (تسنيم، ۳ فروددين ماه ۹۴) . طيب‌نيا وزير اقتصاد وقت هم چهار ماه پس از بيان اين غصه و درد گفت: "طي دو سال گذشته شب‌هاي واريز يارانه نقدي براي دولت، مصيبت عظما بوده مي‌باشد ."
(تسنيم، ۲۶ مرداد ۹۴)
توهم مصيبت، غصه و درد در روزهاي ابتدا آغاز عمل دولت براي اين بود كه آقايان يك توده و تفريق بي آلايش را كه حاصل روزنگار درست منابع و مصارف قانون هدفمندي يارانه‌ها بود، نمي‌دانستند .

نگارنده همان وقت طي مطلب اي با استناد به صورت‌هاي مالي شركت ملي نفت در سال ۹۱ حدود تقريبي منابع حاصل از ضابطه هدفمندي يارانه‌ها را ۸۱۷ هزار ميليارد ريال ذكر كردم و لذا گفت: دولت نه‌تنها در اين قضيه كسري ندارد، بلكه يك مبلغ نجومي نيز مازاد دارد .
(۱)
وزير اقتصاد، معاون اول رئيس‌جمهور و اداره هدفمندي يارانه ها پاسخي به اين انتقاد ندادند . با آنكه دولت، سخنگو داشت، اعتنايي به اين انتقاد نكرد و پاسخي نداد و وزير نفت هم كه طرف حساس اين مناقشه مالي و محاسباتي بود بدون صدا كرد .

از آن مهم‌تر، برخي نمايندگان مجلس مستند به همين اظهارات، كسري دولت در تامين منابع پرداخت يارانه‌ها را تاييد مي‌كردند، با آنكه مجلسي‌ها دو نهاد عظيم ديوان محاسبات و راس پژوهش‌هاي مجلس را در اختيار داشتند و مي‌توانستند تصوير صدق از منابع و مصارف قانون هدفمندي يارانه‌ها داشته باشند . آنها نيز بر سر قبر كسري اعداد و ارقام منابع و مصارف قانون هدفمندي يارانه‌ها سوگواري مي‌كردند كه مرده‌اي در آن كمبود .

اين سال نمي‌دانم چه اتفاقي افتاده هست كه اداره رئيس و برنامه‌ريزي ميهن پرده از اين معما برداشت و در قالب تبصره ۱۴ ماده واحده لايحه بودجه كل سرزمين در سال ۹۸، از منابع و مصارف طي يك جدول بدون نقص ريز دريافتي‌ها و پرداختي‌هاي ضابطه هدفمندي يارانه‌ها رونمايي كرد .

محاسبه
و تعبير اعداد و ارقام اين جدول، فوق‌العاده حساس است؛

۱- در يك نگاه اول معين مي شود در سال ۹۸ منابع حاصل از ضابطه هدفمندي يارانه‌ها ۱۴۲ هزار ميليارد تومان ميباشد و مصارف آن هم ۶۲ هزار ميليارد تومان مي‌باشد . لذا دولت در سال آينده با ۸۰ هزار ميليارد تومان اضافي درآمد در اين مورد روبه‌رو مي باشد .


۲- به همين برهان در همين جدول آمده است همه وجوه دريافتي از فروش آب و برق به شركت‌هاي ذي ربط برگشت داده مي‌گردد (بخوانيد بخشيده مي‌شود) .
معلوم نميباشد اين رحمت و رجوع و برگشت وفق كدام قانون مصوب مجلس و شوراي نگهبان انجام مي‌شود؟

۳- در صورتيكه وجوه دريافتي از فروش آب و برق را هم از سرجمع منابع حاصل از ضابطه هدفمندي يارانه‌ها اندك كنيم، با بيش از ۴۵ هزار ميليارد تومان مازاد منابع روبه‌رو هستيم . دولت براي تحقق عدالت، كاهش فقر مطلق، توسعه بهداشت و تندرست مردمان و تقويت دولت با مديريت جهادي و تخصيص صحيح و عادلانه اين مبداء عظيم ميتواند معجزه كند .
نگارنده
اعداد و ارقام جدول خاطره گرديده در تبصره ۱۴ بودجه ۹۸ را دقيق نمي‌داند و معتقد مي‌باشد پيش بيني درآمدها بيش از ۱۶۲ هزار ميليارد تومان مي باشد و برآورد هزينه‌ها نيز با توجه به اين‌كه قرار است يارانه ثروتمندان كسر شود، كمتر از
رقم ذكر گرديده مي باشد .
ولي به هر ترتيب مي بايست از آقاي نوبخت و مديريت جمهور محترم بابت اين رو نمايي سپاس كرد و آن را يك گام به جلو براي روشن سازي ميزان دارايي تلقي كرد . پس از ۵ سال معلوم شده ميباشد مصيبتي براي پرداخت يارانه‌ها در كار نبوده مي‌باشد و عزا نيز مضمون‌ ندارد، ولي يك مصيبت و عزا واقعاً وجود دارد و آن، اينكه دولت به صيانت از خزانه مرزو بوم اهتمامي ندارد و نمي‌داند منابع، درآمد و دريافتي‌هاي خزانه چقدر است، ولي اندك و بيش از پرداخت‌ها و هزينه‌ها و مصارف بانك كشور مطلع مي باشد .

به فضل و ادب آفريدگار و امدادهاي الهي، بانك ميهن هيچ وقت خالي نبوده و براي هيچ رديف درآمدي كه بخواهيم فقر را از دربين ببريم و عدالت اقتصادي را برقرار كنيم، كم نداشته ايم .

مرجع اخبار رسمي

پايگاه خبري و تحليلي

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ دى ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۰:۵۶ ] [ پايشگر نيوز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب